Úvod Orloje v evropě

Orloje v Evropě

Orloj v Kodani (Dánsko)

Orloj v Kodani je unikátním hodinovým strojem, který je v provozu od roku 1955. Jde o dílo Jense Osense.

Orloj je vyrobený z 19 000 součástek a je nutné, aby se každý týden natahoval. Má dvanáct ukazatelů a zobrazuje místní čas, sluneční čas, Juliánskou dobu, Gregoriánský kalendář, datum, čas východu a západu slunce atd.

Orloj se nachází ve foyer tamější radnice, která se rozprostírá na Radničním náměstí. Radnice vznikala v letech 1892 až 1905 a je tvořená různými architektonickými styly.

Orloj v Norimberku (Německo)

Orloj v Norimberku, Männleinlaufen, je oblíbenou památkou turistů, jež navštíví toto město. Najdete ho v arkýři ve štítu kostela Panny Marie na náměstí Haputmarkt. Kostel vznikl ve 14. století za římského císaře a českého krále Karla IV.

Orloj vznikal na začátku 16. století, právě na památku Karla IV. Je připomínkou jeho Zlaté buly. Norimberský orloj vytvořil hodinář Jörg Heuss a figury jsou z díla mědikovce Sebastiana Lindenasta st.

Figurky můžete sledovat každý den v poledne, kdy po zatroubení se objeví sedm kurfiřtů, kteří třikrát obejdou císaře. 

Orloj v Doberanu (Německo)

Orloj v Doberanu vznikl roku 1390 a pochází z dílny významného hodináře Nicolause z Lilienfeldu. Nachází se na klášterním kostele Doberan Munster. Jde o jednu z nejdůležitějších gotických cihlových staveb v regionu Baltského moře. Původní orloj sahá k samým počátku mechanických hodin. Později byly hodiny zničené a znovu restaurované. 

Orloj ve Wismaru (Německo)

Orloj ve Wismaru je zhruba z roku 1390. Wismar je město, jež se nachází v severním Německu. Je důležitým přístavním městem.

Orloj se nachází na Mariánském kostelu (Marienkirche) v centru Starého Města Wismar. Kostel byl významně poškozený za druhé světové války a s ním i orloj. Byl poničen při bombardování. 

Orloj ve Stralsundu (Německo)

Orloj ve Stralsundu vznikl roku 1394 a pochází z dílny slavného hodináře Nicolause z Lilinfeldu. Z původního orloje byla zachována velká část jícího stroje, astrolábu a také se zachoval ciferník. Na to, jak je starý, se zachovala jeho velká část.

Orloj najdeme v kostele sv. Mikuláše ve Stralsundu. Jde o nejstarší vybavení tohoto kostela. V roce 1994 došlo k restaurování orloje a k přidání dalších prvků. Na první pohled je ciferník orloje podobný tomu pražskému. 

Orloj ve Staré Bystrici (Slovensko)

Orloj ve Staré Bystrici je teprve od roku 2009. Jde o jediný orloj na Slovensku. Na sestavení jeho astrolábu se podíleli Češi. Tento orloj vyšel na 133 tisíc eur a jedná se o nejpřesnější orloj na světě. Najdete ho na průčelí budovy na Rinku svatého Michala. Obsahuje největší dřevěnou sochu na Slovensku. Je jí Panna Marie Sedmibolestná, což je patronkou země.

Věž má dva zvony (časový a tvořící kulisy při posunu apoštolů). Kromě nich je zde ještě šest figurek znázorňující historické postavy Slovenska. Jsou jimi kníže Pribina, Svatopluk, Štúra, Štefanik, Bernolák a kníže Hlinka.

Astroláb má barvy označující denní fázi. Na vnějším okraji má 366 dílků a slovenské svátky jsou označené červenou hvězdičkou. 

Orloj v Padově (Itálie)

Orloj v Padově je prvním orlojem vůbec. Vznikl v roce 1364 a sestavil ho po objevu mechanických hodin Givanni de Dondi. Od té doby začaly být orloje oblíbené. Šlo o významnou památku na konci středověku a na začátku novověku. Patřily mezi významné přístroje snoubící astronomii, matematiku a mechaniku. Orloj se nachází na věži na náměstí degli Signori. 

Orloj v Benátkách (Itálie)

Orloj najdete na věži na Náměstí sv. Marka. Jde o nejdůležitější hodiny v Benátkách.

Orloj vznikl v posledním desetiletí 15. století a jeho účelem bylo ukázat na bohatství města a zároveň informovat námořníky o čase. Autorem tohoto orloje byl hodinář Gian Carlo Rainieri.

Původní hodinový stroj měl lihýřový mechanismus, později kyvadlový. V roce 1755 byl orloj přesazen a v roce 1857 bylo na něm zavedeno digitální zobrazení času. O rok později byl orloj vyhlášen za oficiální časomíru v Benátkách. 

Orloj ve Štrasburku (Francie)

Orloj ve Štrasburku se nachází na Katedrále Panny Marie. Jde o gotickou katedrálu. Má věž 142 metrů. Její hlavní loď je dlouhá 103 metrů. Vitráže pocházejí ze 13. a 14. století.

Původní orloj byl vystaven ve 14. století. Později byl přestavován a jeho dnešní podoba je z počátku 19. století. Na jeho výrobě se podílelo několik matematiků, techniků i umělců. Orloj vám umožní podívanou každý den o půl jedné. Znázorňuje etapy lidského života od narození až po smrt. 

Orloj v Rouenu (Francie)

Orloj v Rouenu se nachází v ulici Gros Horloge ve spojce dvou domů. Pochází z 16. století a jde o velkou pozlacenou památku. Rotační disk znázorňuje dny a řeckořímské božstvo. Na jeho vrcholku je koule, jež opisuje dráhu měsíce.

Poslední opravou prošel orloj roku 2005. Můžete se dostat až nahoru orloje a prohlédnout si odtud město. 

Orloj v Paříži (Francie)

Orloj v Paříži (Le Défenseur du temps, v překladu Obránce času) byl zprovozněn v roce 1979. Najdete ho v ulici Rue Bernard-de-Clairvaux a jeho autorem je Jacques Monestier. V roce 1995 byl orloj modernizovaný. Hodinový stroj by nahrazen rádiem řízenými hodinami. V současné době je orloj mimo provoz.

Orloj je tvořený automatem. U ciferníku je znázorněn muž na skále, který má meče a štít a bojuje proti ptáku, krabovi a draku. Jde o symboly nebe, moře a země. Boj můžete sledovat každou hodinu od 9:00 do 22:00. Muž vždy bojuje proti jednomu ze zvířat. To je náhodně vybrané programem. Ve 12, 18 a 22 hodin však bojuje se všemi zvířaty najednou. Představení je doplněné charakteristickými zvuky lámajících se vln, závanu větru a dunění země podle toho, s jakým zvířetem muž bojuje. 

Orloj v Lundu (Švédsko)

Orloj v Lundu byl dokončený roku 1380 a je na Lundské katedrále. Tato katedrála byla vystavěná již v roce 1103.

Orloj obsahuje dva rytíře, kteří označují hodiny. Kromě toho také ukazuje orloj různé fáze měsíce, a kde zapadá slunce.

Kalendář tvoří spodní deska, která umožňuje určit různé pohybující se náboženské svátky. Uprostřed kalendáře je postava sv. Lawrence, což je svatý patron katedry. Po jeho boku jsou symboly čtyř evangelistů.

 

Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Orloj 600 let
Kontakty