Úvod O pražském orloji Z historie

Z historie

Orloj v 15. století

Vyprávění o historii Pražského orloje začneme rokem 1410, do kterého spadá první písemná zmínka o něm. Podle ní sestavil orloj hodinář Mikuláš z Kadaně. Z tohoto roku pochází mechanický hodinový stroj a astronomický číselník. To jsou nejstarší části orloje.

V letech 1475 - 1497 spravoval orloj Mistr Hanuš, který vedl rozsáhlé úpravy na orloji. Dříve se historici domnívali, že ho vytvořil, ale tyto domněnky byly vyvrácené. Další významnější úpravy provedl později správce Jan Táborský.

Úpadek a nový zrod Pražského orloje

V 18. století lidé ztratili o orloj zájem a následkem toho chátral. Hrozilo mu, že bude zlikvidován úplně. K tomu naštěstí nedošlo. Zásluhu na to měl především Antonín Strnad, profesor Univerzity Karlovy. Přesvědčil vedení Prahy, aby tuto historickou památku nechalo rekonstruovat. To se stalo na konci osmnáctého století. Opravy realizoval hodinář Šimon Ladsperger. V rámci této rekonstrukce přibyly do orloje sošky apoštolů.

Další rekonstrukce orloje

Další větší rekonstrukce Pražského orloje proběhla ve druhé polovině 19. století. Byly obnovené astronomické funkce orloje a orloj získal také ozvučeného kohouta.

Na konci II. světové války se na významné pražské památce neblaze podepsal vliv bojů při Pražském povstání. K poškození došlo v důsledku požáru radnice i střelby. Poničená nebyla jen dřevěná konstrukce, ale i mechanismus orloje a sochy apoštolů. Za to, že se i dnes turisté mohou těšit z této památky, vděčíme bratrům Veseckým. Poslední rekonstrukce orloji proběhla roku 2005. V tomto roce byly zrestaurovány sochy a spodní okruh. Došlo také k zakrytí dřevěných soch sítěmi, aby byly chráněné proti holubům.

 

Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Orloj 600 let
Kontakty